Czy herbata może być niebieska? Oczywiście, że tak! Blue Butterfly Pea zwany też niebieskim kwiatem, to kwiaty cudownej rośliny klitorii ternateńskiej, dzięki którym nasza herbata uzyska spektakularny szafirowy wygląd. Nie dość, że napar z klitorii wygląda przepięknie i smakuje wyśmienicie to do tego lista jego cudownych właściwości jest bardzo długa!

Klitoria ternateńska (Clitoria ternatea L.), zwana inaczej Butterfly Pea Tea jest tropikalną rośliną pochodzącą z Azji. Rośnie dziko ale jest również uprawiana w Indiach, Chinach, Tajlandii, na Madagaskarze i Filipinach. Warto na wstępie nadmienić, że nazwa “niebieska herbata” jest tylko potoczną z uwagi na jej intensywnie niebieski kolor naparu. Jednak sama w sobie klitoria ternateńska z właściwym krzewem herbacianym nic wspólnego nie ma. Dodatkowym zamieszaniem jest fakt, że w rodzinie herbat oprócz czarnej, białej, zielonej i żółtej jest też herbata oolong zwana niebieską, choć tak naprawdę wcale nie jest niebieska 🙂 Tak wiemy troszkę to skomplikowane, zwłaszcza gdy odwiedzimy herbaciarnię i poprosimy o niebieską herbatę sprzedawca na pewno zapyta o którą niebieską herbatę nam tak naprawdę chodziło 🙂

BLUE BUTTERFLY 25g Cena: 29,90 zł / szt

Blue Butterfly dostępna jest najczęściej w postaci suszonych kwiatów. Jak zaparzyć więc z nich herbatę? Otóż kilka sztuk niebieskich pąków wkładamy do zaparzacza lub umieszczamy na dnie czajniczka do herbaty. Zalewamy gorącą wodą w temp. ok. 90 st. C (ok. 2 minuty po zagotowaniu wody) i odstawiamy na 10-15 minut. Warto w tym czasie obserwować proces parzenia i uwalniania pięknego, niebieskiego barwnika do wody – niesamowite wrażenia gwarantowane! Ciekawostką jest, że pod wpływem soku z cytryny lub limonki kolor naparu zmienia się z niebieskiego na różowofioletowy, co daje bardzo ciekawy efekt np w drinkach. Naparu można również używać do barwienia potraw takich jak wypieki czy ryż.

No dobrze, ale po co pić herbatę z klitorii? Tylko ze względów wizualnych? Otóż nie. Lista właściwości zdrowotnych tej roślinki jest bardzo długa. Co potrafi Blue Butterfly? Otóż niebieska herbata wykazuje działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwcukrzycowe, przeciwdepresyjne, moczopędne, poprawia pamięć (wskazane jest jej picie podczas intensywnego wysiłku umysłowego), pomaga walczyć ze stresem, opóźnia procesy starzenia, poprawia wzrok a także hamuje wypadanie włosów. Długa ta lista prawda? Z uwagi na wiele korzyści płynących z picia niebieskiej herbaty polecamy jej picie całym rokiem!

W ostatnim czasie marka Czas na Herbatę pokusiła się na połączenie kwiatów Blue Butterfly z niebieską (tylko z nazwy;)) herbatą Oolong, tworząc przepyszną autorską mieszankę pod przepiękną nazwą Lazurowe Wybrzeże.  Dodatkiem w  herbacie są suszone plasterki cytryny, kwiaty bławatka oraz bławatka różowego. Koniecznie nie zapomnijcie zaparzyć Lazurowe Wybrzeże w wersji dodając do niej sok z cytryny!

LAZUROWE WYBRZEŻE

 Herbata Oolong, cytryna suszona, blue butterfly, bławatek, bławatek różowy, aromat.

Cena: 39,90zł/ 100g Cena: 19,95zł/ 50g

Herbatę Lazurowe Wybrzeże można zaparzyć na ciepło oraz na zimno.

Nasza propozycja zaparzenia herbaty na zimno:

Składniki:
  • 3 łyżeczki herbaty Lazurowe Wybrzeże
  • 500 ml wody
  • miód
  • kawałki cytryny
  • kostki lodu
Sposób przygotowania:
  1. Herbatę zaparz w 500 ml wody. Ostudź.
  2. Dodaj miód według uznania i schłodź w lodówce.
  3. Przelej do szklanek. Dodaj cytrynę i obserwuj magiczną zmianę koloru naparu. Dodaj lód.
  4. Udekoruj gałązką lawendy.
Smacznego!