Czym jest tak naprawdę herbata z hibiskusa? Jakie ma właściwości i dlaczego wartą po nią sięgać całym rokiem? Na te oraz inne pytania postanowiliśmy odpowiedzieć Wam na dzisiejszym blogu.
Czym jest hibiskus?
Ketmia zwana potocznie w Polsce hibiskusem (od łac. nazwy Hibiskus L.) jest krzewem pochodzącym ze strefy podzwrotnikowej. Ze względu na jej przepiękne kwiaty nazywana jest potocznie także malwą sudańską. Hibiskusy są jednymi z najefektowniej kwitnących roślin, które mimo swoich wymagań można łatwo uprawiać w polskich domach
i ogrodach. Ciekawostką jest fakt, że kwiaty hibiskusa po jednym dniu życia opadają jednak w okresie kwitnienia nowe kwiaty rozwijają się prawie codziennie. Mnogość pąków sprawia, że hibiskus obsypany jest kwiatami przez nawet kilka miesięcy.
HIBISKUS 40g
Cena: 9,90zł /szt
Dlaczego warto pić napar z hibiskusa?
Kwiat hibiskusa ma właściwości lecznicze. W badaniach potwierdzono, że dzięki zawartości przeciwutleniaczy, które obniżają poziom złego cholesterolu LDL oraz redukują złogi tłuszczowe w tętnicach, hibiskus wzmacnia serce i układ krążenia obniżając ryzyko wystąpienia zawału oraz miażdżycy. Ponadto dzięki wysokiej zawartości witaminy C (nawet 12mg w 100g suszu) wzmacnia odporność w walce z wirusami i bakteriami dlatego po jego napar warto sięgać zwłaszcza w okresie przeziębień i grypy. Hibiskus działa również przeciwzapalnie, obniża gorączkę i kaszel. To nie wszystko… Hibiskus zawiera również błonnik i nienasycone kwasy tłuszczowe dzięki czemu pomaga w zachowaniu zdrowej sylwetki wspomagając trawienie i oczyszczanie organizmu. Hibiskus wykazuje także działanie moczopędne. Mówi się, że wspomaga leczenie cukrzycy i zapobiega odkładaniu kamieni nerkowych.
Herbata z hibiskusa nie dla każdego…
Herbatkę z hibiskusem ostrożnie powinny pić osoby z niskim ciśnieniem. Choć nie jest to poparte żadnymi badaniami napar z hibiskusa profilaktycznie nie poleca się także kobietom będącym w ciąży.
Jak zaparzyć hibiskus?
Kilka płatków suszonego hibiskusa zalewamy gorącą wodą ok. 90 – 95 st. C. Parzymy 5-10min. Po tym czasie należy oddzielić kwiaty od naparu. Herbatkę z hibiskusa można pić na ciepło lub zimno. Hibiskus parzony osobno ma mocno kwaskowaty smak. Polecamy zaparzać hibiskus w połączeniu z suszem owocowym. Gotowe mieszanki mają łagodniejszy smak a dzięki dodatku owoców zapewnimy sobie to dodatkową porcję witamin i minerałów. Wypróbuj nasze przepisy na mrozoną lemoniadę z hibiskusem TUTAJ
Nasze bestsellerowe herbaty z hibiskusem:
PARIS PARIS
Hibiskus, skórka owocu dzikiej róży, serduszka cukrowe, truskawka liofilizowana, żurawina, wiśnia liofilizowana, pąki róży, aromat.
Najnowsze komentarze