Czym są herbaty kwitnące, zwane też herbatami rozkwitającymi, a z języka angielskiego: flowering tea, blooming tea lub artisan tea? To starannie ułożone kompozycje z liści herbacianych, które pod wpływem wody zmieniają swój kształt, pięknie rozwijając się i przyjmując w filiżance lub dzbanku nowe formy.Takie herbaty przygotowuje się wyłącznie ręcznie, najpierw uważnie wybierając, następnie zaś starannie związując bawełnianą nitką odpowiednio ułożone, wilgotne liście herbaciane. Między nimi umieszcza się często zasuszone kwiaty, które ujawniają się oczom konesera podczas zaparzania, a także nadają naparowi odpowiedni aromat.

Zwija się tylko świeże, wilgotne liście, które potem poddaje się procesowi więdnięcia i suszenia, tak jak w przypadku każdej innej zielonej lub białej herbaty. Zwinięte liście przed zaparzeniem wyglądają niepozornie i mają różne kształty- od kuli, przez cylindry, “grzybki”, “jajka” itp. Rozwijają się zwykle w podobny sposób, w jaki rozkładają się płatki rozkwitających kwiatów, stąd ich angielskie nazwy: blooming tea (kwitnąca herbata) i flowering tea (herbata kwiatowa). Zwinięcie jednej takiej herbaty trwa od kilku minut do ponad godziny w wypadku bardziej skomplikowanej kompozycji. A niektóre z nich bywają naprawdę skomplikowane. Te najbardziej złożone zaparza się w przeźroczystych dzbankach, bo tylko tam mają dość miejsca, żeby się w pełni rozwinąć. Artystycznie ułożone płatki kwiatów i liście herbaty rozwijają się w niezwykłe, wielopiętrowe herbaciane krajobrazy, mogące wypełnić cały dzbanek.

Wysoką cenę rekompensuje to, że można zaparzać je kilkakrotnie. Ile razy? To zależy od gatunku i naszego gustu. Jak w przypadku wszystkich zielonych i białych herbat, tak i herbaty kwitnące zaparzamy tak długo jak długo smakuje nam napar. Trzeba tylko pamiętać o surowych zasadach dotyczących temperatury wody – w żadnym wypadku nie powinna być wrząca!

Bez wątpienia herbaty kwitnące przypomną nam jak cieszyć się spokojem i filiżanką herbaty. Przyglądając się, jak zielone liście odchylają się jeden po drugim, odsłaniając swoje kolorowe, kwiatowe wnętrze, z całą pewnością zrozumiemy, co miał na myśli Tien Yiheng, twierdząc, że “herbatę pije się, aby zapomnieć o zgiełku świata”.

Poznaj naszą ofertę herbat kwitnących: